Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

In which layer of the sun does nuclear fusion occur? Explain how the nuclear fusion is created
At 40.0°C, the pressure inside a nitrogen−filled tennis ball with a volume of 148 cm3 is 235 kPa. How many moles of nitrogen (N2) are in the tennis ball?
Match the following terms and their definitions. 1. hypothesis an assumed explanation for a problem 2. law supported by evidence gathered over a period of t
To give your app users the ability to open your app directly from other apps by clicking a link, you should use:.
Supporters of the Dawes Act said the act would help American Indians tokeep traditions and customs.increase property.educate children.become farmers.
Read the passage. excerpt from The Alchemist by Paul Coelho "Well, he thought about that," the old man said. "But bakers are more important people than shepherd
Kentucky, Missouri, Maryland, and Delaware were known as what kind of states? Border Union Slave Confederate
What is the most direct use of a compass in geometric constructions?
What does rna copy and carry?
congress supported construction of the transcontinental railroad by