Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

Renewable energy means A) we can create more of this energy in our lifetime B) everyone can have free energy C) that this energy is easy to generate
The Executive Branch and the Legislative Branch are checked by which branch of government?
The reading on a speedometer represents the average velocity of the car. True False
According to most scientists, cold fusion
Complete the blanks below with the correct present tense conjugations of "ser" PLEASE HELP
Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32-ounce box costs $4.16, and the 14-ounce box costs $2.38. Find the unit cost for each, then
1. Self-care includes things like making sure you get enough sleep and eating a healthy diet. Which kind of verb is this "things" a) subject b) direct object c)
What are two types of ecological pyramids?
primarily because of its importance in the spread of ideas and investigating candidates claims, which of the freedoms listed below is critical to ensure fair el
The table shows the number of grapes eaten over several minutes. What is the rate of change for the function on the table? 15 grapes eaten per minute 15 minutes