klynnrose klynnrose
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A one-quart container of oil costs 89¢. A case of 12 one-quart containers costs $8.64. How much is saved per container by buying the oil by the case?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 04-05-2021
Take the amount for the case and divide by 12
8.64/12=0.72
0.89-0.72= 0.17 saved per each quart
Answer Link

Otras preguntas

How to raise the awareness around the plight refugees?
Factors that affect your fitness health and wellness are called
In what ways did the culture of north americans adapt to the high rate of spatial mobility ?
How many liters of milk are in 334 gal (1 gal = 4 qt)? enter your answer in scientific notation?
You invested $26,000 in tow accounts paying 6% and 7% annual interest, respectively. If the total interest earned for the year was $1660, how much was invested
32 rounded to the nearest hundredth
Scalcet8 dt.2.002. ask your teacher my notes question part points submissions used find an equation for the circle that has center (−3, 2) and passes through
Find the volume of this
What percentage of the world population served in ww2?
the sixth-grade class at west side school starts a charity collection on monday, with $78 donated by the parents organization. they plan to add $2 to the fund e