jaelynb824 jaelynb824
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

How many DVDs can you buy with $192 if one DVD costs $16?”

Respuesta :

Akuinginpintar
Akuinginpintar Akuinginpintar
  • 04-05-2021

Answer:

You could buy 12 DVDs when one DVD costs $16.

Step-by-step explanation:

192 / 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Body fat burns _____ calories than muscle. A. More B. Fewer C. The same amount D. None
The driver again took his seat, and shaking his reins, started off at a great pace. This time, after going to the far side of the Pass, he suddenly turned down
Writing in Math Explain how you could convert a rate of miles per hour to a rate of miles per second.
Mr. Flourdust is a baker. Today he is making apple pies. He has 12 bags of apples, with 6 apples in each bag. He uses 6 apples for each pie. How many apple pie
Find an equation for the perpendicular bisector of the line segment whose endpoints are (1,−2) and (7,2) please help me
If the Sun were the size of a ball a man could stand in, how big would earth be?
I want to know if this is right!! please help! Anybody!!
How can people use physical and human geography to understand the history of early civilizations?
find the volume of each figure
Please answer correctly I still need help on this. I will give brainliest (No links or fake answers will receive no brainliest) How many grams of AlCl3 are need