haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why was Maximilien de Robespierre executed?
How did the industrial revolution affect the political, social, economic, population, and transportation changes brought to each region (North, South, West, Mid
What was the purpose of this cartoon? to criticize new laws restricting immigration to support nativist anti-immigration sentiment to point out a prominent form
As a result of the election of 1876, which person brought Reconstruction to an end in 1877? Edwin M. Stanton Rutherford B. Hayes Thaddeus Stevens Ignatius Donne
Place these Cold War events in the order they occurred. Berlin Blockade SALT 1 talks Cuban Missile Crisis Vietnam War Afghanistan War
Which of the following is not considered a part of the male urethra? a. Prostatic b. Membranous c. Vasapore d. Penile
Civil society refers to
Our constitution is called a democracy because power is in the hands...of the whole people...An Athenian citizen does not put his private affairs before affairs
The words "high altitudes, harsh climate, and few trees" describe which United States ecosystem? Alpine Deciduous forest Desert Grassland
What does this quote tell us about the media influence during the Nixon investigation