ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this question please?
Which group of settlers is LEAST associated with colonial Georgia? A) the English B) Jewish settlers C) Huguenot settlers D) the Highland Scots
to convert meters per minute to kilometers per hour, which of the conversion facorts would be used?
0.68 = 0.6 + ___ = ____ x 0.1 + 8 x ____
To do biological (1) __________________________ , cells require energy. a quick source of energy that cells use is the molecule (2) __________________________ .
Is the os portion that manages resources and interacts directly with computer hardware?
how to do this step by step
In "The Rainy Day," Longfellow uses additional unique strategies to create structure in his poem. Which one does NOT contribute to the structure of the poem?
What can happen if the president chooses to veto a law that has been approved? 1.The law returns to being introduced in one of the houses.2.The president’s deci
Which serves as evidence for a scientific claim ?