jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

What kind of solution causes chloroplasts to be pushed outward against the cell wall, isotonic, hypertonic, or hypotonic?
Do you think it was a mistake for the british to use mercenaries to help them fight the war? Why or why not
science question down below
there are 18 rows of seats in the auditorium there are 24 seats in each row how many seats are in the auditorium in all
help...? heres the question: kayla says that dividing by 5/6 is the same as dividing by 5, then multiplying by 6. is she correct? why?
What is 1369 divided by 13 showing work
Rajesh wakes up at 7:00 a.m. and takes a walk for half an hour. He then spends 30 minutes bathing and eating breakfast. After watching the morning news on TV fo
HELP!!can someone please help me and show me how to solve this ??
A farmer estimates that he has 9,000 bees producing honey on his farm. The farmer becomes concerned when he realizes the population of bees seems to be decreasi
What problems did migrant farm workers face before they joined together to form the United Farm Workers under Cesar Chavez?