person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

What is the Main idea of the passage Pizza first came from Italy but now it's more people in Italy ate a lot of bread because they begin to Meadows on the flatb
What is 9 divided by 4
What are the benefits of conducting an interview to gather details for a problem-and-solution essay? A. An interview will help identify unnecessary solutions. B
Some one explain this to me
Which aspect of the post-World War II world did Roosevelt and Churchill outline in the Atlantic Charter?
find the exact value of the 8th term of the geometric sequence: 648,216,72,24? 8/27 8/9 8/2481 .30
Find the exact length of the curve y = (x^6 +8)/(16x^2) from x =2 to x= 3.
Which conditions are usually the effect of a low air pressure system? clear, dry weather cloudy, wet weather cold, dry weather hot, dry weather
What contribution could cryptographers—experts on codes and communication—make to what is understood about the history of Mesoamerica? A) Cryptographers might
What are the benefits of conducting an interview to gather details for a problem-and-solution essay? A. An interview will help identify unnecessary solutions. B