Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $22.52. How much would it cost if you were to buy 2 bags? Explain

Respuesta :

nunu20007 nunu20007
  • 01-04-2021

Answer:

11.26

Step-by-step explanation: The easy way to . complete this is to get the 22.52 split it in half to get your answer. Because they asked for the price of 2 and 2 is half of 4.

Answer Link
CaveScriptjavaisgone
CaveScriptjavaisgone CaveScriptjavaisgone
  • 01-04-2021

since 4 bags of bananas costs $22.52, you would just divide by 2 to find out how much 2 bags of bananas costs.

22.52/2=$11.26

It costs $11.26 for 2 bags of bananas.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation x=x+3
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in
What Was Jackson’s perspective on the McCulloch v. Maryland Supreme Court Case
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
A crime suspect fled the scene when police officers entered the building. How far could he run in 10 minutes if he can run 5 miles per hour?
what is the value for the expression -5+ 5
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
What was Italy’s primary role in the WWII?a. It helped Germany in accomplishing its main objectivesb. It was helpful to Britainc. It caused problems for Japand.