vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

which event led most directly to the independence movement in Latin America? A. Simon Bolivar's death B. Napoleon Bonaparte's installation of his brother on the
15/40 in lowest term I need it so bad now
Which organelle produces sugars while releasing oxygen, and in which cell could it be found?
Why was the discovery of Tutankhamen’s tomb significant? -write at least 3 lines-
I am dealing with starting over in math at age 41. Wheels are 1.25 in in diam. fastest speed is 3ft/sec. Max distance to travel is 16*(18cm). Convert the dimen
What happens when gasoline is used to power a vehicle?
Which of the following individuals created an engraving of the Boston Massacre designed to win sympathy for the colonists? Select one: a. Paul Revere b. George
Which of the following individuals created an engraving of the Boston Massacre designed to win sympathy for the colonists? Select one: a. Paul Revere b. George
Emily buys a toaster during the sale for 10% off. If Ellen pays $36, what was the original price?
The United States leads the world in energy consumption. Which effect of energy use is the source of the greatest disagreement among American politicians? engin