camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

I am a part of a whole I am greater than 3/4 but less than 9/10. I am a decimal with 3 in the hundredths place. What number am I.
average sea level is affected most by global
what hardship did both central pacific and union pacific workers face
Question 4 (20 points) 4. When two magnets are brought close together their magnetic fields interact. Question 4 options: True False Question 5 (20 points)
what is the difference between plant and animal cells ? a. an animal cell can produce energy, because it has a mitochondria b. a plant cell has a well defined
There are less than 12 hours of daylight each day in winter write as an inequality
help if you can will do branliest!!!
Which best explains how contractionary policies can hamper economic growth? They increase demand. They help increase consumer debt. They reduce consumer confid
Please help! Polygon ABCDE rotates 45° clockwise about point F to form polygon FGHIJ, shown in the figure. Find the measure of each angle of polygon ABCDE. mABC
Which of the following characters does “the love song of j. Alfred prufrock” share with “the jilting of granny weather”?