deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

Pablo May 323 for 17 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make $95
Farmers did not like high tariffs and railroad monopolies because they seemed to support city government. industrialists. immigrants. state government
Why didn't the US go to war sooner against Japan?
the vertex form of the equation of a parabola is y=5(x-3)2-6. What is the standard form of the equation
Why was the war such a big discussed topic??
In order to prove that your cause and effect relationship exist it is important to
I need help asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Subtract these polynomials. (3x2 + 3x + 3) - (x2 + 2x + 3) = A. 2x2 + x B. 2x2 + 5x C. 2x2 + 5x + 6 D. 2x2 + x + 6
3. Which statement best describes the Richter scale? A. It's a test given to all geologists. B. It's a numerical system that measures the smallest
The dot plot shows how many cats are owned by each person in a neighborhood: Dot plot titled Neighborhood Cats and labeled Number of Cats shows number line fr