tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Why did female factory workers like Charlotte Woodward support the women’s rights movement?
The most commonly spoken language in the Fertile Crescent around the time of Jesus was
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
what is the value for the expression -5+ 5
Write equation in function form 4x+y=10
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
What are the two largest ethnic groups in the united states today?