tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Ginger sent 18 text messages yesterday Jerry sent 4 more than twice as many messages as Ginger sent. Kyle sent 15 fewer messages than Jerry. How many text messa
Which of the following statements about race is false? A. Race is based on physical characteristics. B. Race is socially constructed. C. Race has a biological b
What are some Non examples of cultural region
Which are characteristics of humanism? a. stress on the wisdom of the classics, belief in the dignity of humans, and confidence in human potential b. belief in
what types of technologies make up a comprehensive system
A limerick has four lines. True False
does it make sense to connect the points on the graph with a solid line? Explain
Please answer the following question in English. Why does Hispanic Heritage Month start on September 15th? Why do we have this celebration in the United States?
What type of heterotroph is a fish?
Which sentence uses appropriate punctuation? Helen arrived unannounced when the house was a mess and we weren't ready for visitors. Helen arrived unannounced. W