ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What is the amplitude of y=1/2 sin2x
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
how do you write 4540 million in standard form?
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
The function of the eardrum in the middle ear is to
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.