angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

In the poem Love, Love Is Not Dead by Robert Robert Desnos, where is there Imagery? (What can you see, hear, smell, taste, or feel?)
You know the distance between two cities is 140 miles. What is the distance in kilometers? A. 86.996 km B. 225.298 km C. 225.302 km D. 85.445 km
enzyme maltase break down sugar maltose into what component
Multiply 45 times 52
Baking soda is an example of a
Precinct Captains _________. must be at the polls on election day organize voters into divisions based on voting behavior prepare the party poll book, which lis
True or false? About 10 1/2 million more people live in Cairo than in Washington DC?
Jenny makes quilts. she can make 7 quilts with 21 yards of material. how many yards of material would be required to make 12 quilts?
For every person who has the flue, there are 6 people who have have only flu-like symptoms. If doctor sees 40 patients, determine approximatly how many patients
If a cell cannot move enough material through its membrane to survive, then the ratio of its surface area to volume is?