iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Make the following conversions. Show your calculations.
Miles per Gallon (dent variable? What is the dependent variable? At what speed is the F-150 most fuel efficient? At what speed is the F-150 most fuel efficient
How is universe and galaxy alike
Which of the following cannot initiate themoney bill?Lok SabhaRajya SabhaLegislative Assembly• President​
simplify 12x^7y^4/6x^2y^5
what is the pattern and the 2 next numbers of 7, 14, 8, 16, 10, 20, 14,
Which word uses the accent aigu? A. chéri B. façon C. plutôt D. où
Ratio of atoms in Hydrochloric acid
If one jar of peanut butter weights 1.6 pounds, how much does 5 jars of peanut butter weight?
without solving explain why the equations do not have solutions​