ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why have political pundits in texas been asking when texas will turn blue?
Which polynomial represents the sum below? (4x4 - x2 - x) + (x4 + x3 + x2 + x - 1) A. 5x4 + 2x4 + 2x2 - 1 B. 5x4 + 2x4 - 1 C. 5x4 + x3 - 1 D. 5x4 +
alex always got great presents for his birthday. But on his last birthday he was disappointed when he only got a pink bunny suit. This is and example of
Early christian music was most strongly influenced by:
What organizations were created as a result of poor working conditions?
The study of human cultures and societies and their development is known as:
A disadvantage of maintaining a small inventory is ________.
Largest cryptocurrency country in the world
How did the Honest Leadership and Open Government Act affect lobbying in the United States? A. It strengthened lobbying regulations at the local and state le
Convert the following energy units. 635 kJ to J