pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!! Do you think airbags should be mandatory equipment in American cars? Why or why not?
What is the state change of a gas to a liquid is called?
2 m Slope m y-intercept b = ? Equation 2.
What was President John F. Kennedy’s response to Soviet plans to install nuclear missiles in Cuba in 1962? a He had the army seize control of Cuba b He negoti
If you were a business man,how would you handle your home trade​
ASAP I need help please Add a comma or don’t add a comma? Please help help help
At an amusement park, the cost of an adult's ticket is $22.50, and the cost of a child's ticket is $12.50. A group of 10 people purchased tickets for the amusem
PLZ HELp What is the ratio to raisins and pretzels? Express your answer in simplest form. raisins is 6 tbl and pretzels is 2 tbls 6 to 2 3 : 1 1 : 3 2 to 6
Read the writing prompt for an argumentative essay. Studies show that teenagers spend hours a day on social media. What impact do social media platforms have on
4 Om obtuse, scalene Obright, scalene Oc, right, isosceles Od, right, equilateral