Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

3(-2 + 10b) + 7b = 290
At what age can you grant permission to share your medical information?
Lindsay is playing a video game. She begins with an initial score of 500 points but loses 280 point throughout the game. She represents her score using the expr
A square rug has an area 94 ft. Write the side length as a square root. Then decide if the side length is a rational number.
What is the one check that the courts have against the power of both the President and Congress?
- у 6x - 4у - 2 What is the next step?
Luke bought a new jacket using a 10% off coupon. He paid $12.93 total, which inclues $1.43 in tax.
How does Franklin D. Roosevelt feel about America's involvement with other nations?
divide 6/13 by 6/12 in fraction form
What can tree-ring dating tell archaeologists?​