ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

What role did women play during WWI? a. They fought on the battlefield with men. c. They kept their nations’ economies going during the war. b. They protested a
If you squeeze the bottom of a closed tube of toothpaste, the pressure is increased ____.
What is Climatology?
_______________ means poor, scantly, and inadequate. a. Clientele b. Meager c. Dowry d. Matchmaker
the big bang theory states that the universe began with a gigantic explosion ?
Which of the following best describes the advantage of having data presented in a table over a paragraph? a. The number of digits that can be included within th
The escape of gas through a small hole in a container
many scientists are concerned that the Ogallala aquifer in the united states is being depleted at an alarming rate ? what would most likely be a major effect on
What part of a wave best describes lowest point of a wave? A. the crest point B. the wavelength C. the center point D. the trough point
Label all parts of speech for: No way! Ask Gerald to go.