Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

The area between bar lines
Peter has 18 dimes. He uses 12 dimes to buy a drink. The number of dimes he has left is one half the number of pennies he has. How many pennies does Peter have?
how do you simplify -2n - (9-10n)
which gilded age president was known for his integrity
Which rate is a unit rate? $250/40 hours 26 miles/1 gallon 1 cup/3 scoops 300 miles/5 hours
how do u say go sit down in creole
100/360 what is the angle in degrees
Lily buys a sweater that is on sale for $42, which is 75% of the original price of the sweater. What was the original price of the sweater? A) $168 B) $31 C)
divide $70 into 1:2:4
2 Quarts 2 Liters __is larger than___ ( about __cups larger) explain how you did this