mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

What is the main difference between general-purpose and special-purpose governments in Georgia? Question 6 options: A: General-purpose governments may provid
He first three terms of a geometric sequence are as follows. 10 , 30 , 90 find the next two terms of this sequence.+
The sense of discomfort that a person experiences when new information conflicts with that person's current attitudes, beliefs, values, or behavior is
List the three bacterial species in order of their increasing fastidiousness
To most people, the sexual abuse of a very young child is so emotionally repulsive that they immediately recognize it as shamefully immoral. this reaction best
Which theory proposes that the moon was a passing asteroid pulled into orbit by Earth's gravity? impact theory co-formation theory capture theory synchronous t
1. Write using exponents. (–4)(–4)
What happened as a result of the So-called intolerable acts
why are small businesses an important part of the American economy
Blank is how strong gravity pulls on an object