lexi56546 lexi56546
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry I’m being timed.

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry Im being timed class=

Respuesta :

AlyssaTN
AlyssaTN AlyssaTN
  • 04-02-2021

Answer:

1) Option 2

2) Option 2

3) Option 2

Is it weird that they are all option 2?

Step-by-step explanation:

3 cans for $1.49 - $1.49/3= around 50 cents per can

5 cans for $2.39 - 2.39/5= around 48 cents per can

24 ounces for $2.25 - 2.25/24= around 9 cents per ounce

40 ounces for $3.37 - 3.37/40= around 8 cents per ounce

4.4 pounds for $2.35 - 2.35/4.4= around 53 cents per pound

10 pounds for $4.99 - 4.99/10= around 50 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

what did the leaders of the soviet union feel would provide the most protection for their country
What conclusion about the role of the media can be drawn from these headlines?
Jan accidently ran 7 minutes longer than he was supposed to. Write an expression for the total amount of time Jan ran if she was supposed to run m minutes
PLEASEE HELPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Here is another math questions. I will keep asking different questions. 4^2x=6
$30 to spend on dinner tax and gratuity at mos restaurant rax is 6% and they give a 15% tip on the total bill after taxes thier dinner cost $21 which statement
what number is 28% of 25?
what was the overall impact of eli whitneys introduction of interchangeable parts?
a parking garage charges $1.12 for the first hour and 0.50 for each additional hour. what is the maximum length of time Tom can park in the garage if we wishes
I ______ back to my office after I saw the rain.