juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Part A: Clancey and Ethan are starting new books. So far, Clancey has read 1/4 of his book, which has 240 total pages and Ethan has read 2/5 of his book, which
Given a family with four children, find the probability of the event. The youngest is a boy, given that the birth order alternates between girls and boys is
Solve the inequality. Graph the solution on the number line and then give the answer in interval notation.Interval notation for the above graph in inequality is
Write a quadratic equation with 7 and 2/5 as its roots. Write the equation in the form ax2 + bx+c= 0, where a, b, and c are integers.
using exponential growthif the starting population of 5 rabbits grow at 200% each year, how many will there be in 20 years?
Using the drawing find y: m BDJ = 7y + 2, m_JDR = 2y + 7* В 25 19 135 7y
Robert is selling his bulldozer at a heavy equipment auction. The auction company receives a commission of 5%of the selling price. If Robert owes $122,230 on th
A rocket weighing 220,000 N is taking off from Earth with a total thrust of 500,000 N at an angle of 20 degrees, as shown in the image below. What is the approx
Jefferson works part time and earns 1,520in four weeks how much does he earn each weet
Hello -- can you please assist with this assignment? Thank you.