snowwzarr
snowwzarr snowwzarr
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99? What is the unit rate of the bargain price?

Respuesta :

madilynn370824 madilynn370824
  • 04-02-2021
Pet smart has a better sale. This is because it is .7 dollars per pound at pet smart where as chewy is .76 per pound
Answer Link

Otras preguntas

What are the similarities between Halloween and Día De Los Muertos?
What are several sources of error in conducting gram stains?
What were the main features of the Toltec and Aztec empires?
What simile does Hurston use to express the idea that people are all the same under the skin?
what details does the speaker use to contrast life in her father? why doesn't she try to intervene in the conflict between her parents? cite evidence from the t
What is an equation?? Please help I gotta pass.
Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Yo ______ doy la maleta a mi hermana.
How does the enlightenment influence views on government and people?
What did bill gates do in the history of computing?
How many employees does a walmart have at one specific location?