Michal4 Michal4
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alfonso has a $10 bill. At the grocery store, he buys a loaf of whole wheat bread for $1.99 and 9 bananas. He gets $5.13 in change. What is the price of one banana?
A. $0.32


B. $0.54


C. $0.89


D. $2.88

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
10.00-1.99= 8.01
8.01-5.13= 2.88
2.88/9=0.32

One banana is $0.32
Answer Link
Tandr001 Tandr001
  • 03-02-2021
C. $0.89


Hope that helped
Answer Link

Otras preguntas

I need help with 2. And please hurry.
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (−1,4) to (8,−8) that partitions the segment into a ratio of 2 to 1?
Sanitizer concentration must be checked periodically by using a.
6 = 2p + 8 please i will give brainliest
Wilbur ran 27.6 miles more than Totsakan last week. Wilbur ran 44.3 miles. How many miles did Totsakan run?
According to recent research in healthy aging, what causes the decrease in brain volume?.
Which statement describes a deciduous tree? trees that drop their leaves year-round trees that make cones trees that have thin, waxy needles to retain water tre
In ancient Greece, the most important reason for migration was...
When subtracting a fraction, can the solution ever be grater than 1?
Solve the math problem