aradicova
aradicova
03-02-2021
Mathematics
contestada
7 cakes cost £5.60. How much do 10 cakes cost?
Respuesta :
amndebater16
amndebater16
03-02-2021
Answer:
7:5.6
10:x
5.6 x 10= 7 x x
56=7x
x= 56/7
x=8
so cost 8 pounds
Step-by-step explanation:
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 76+ )
Otras preguntas
Which excerpts from the text signal the sequence of events? Check all that apply. "At the start of the reign the majority of productions are miracle plays . . .
A law that has any impact on religion is unconstitutional . a. True b. False
which effect of the industrial revolution does this passage describe?
Will give brainiest! Geometry help!
two defect of mendelevs periodic table
To combat piracy, many software publishers require users to type in a(n) ____ code, a sequence of numbers and letters in order to complete an installation.
I need help on a mathematics question. I need an explanation. Solve 2 log x = log 64. x = 8 x = ±8 x = 32 x = 128 Why is it not B and rather A? I agree with
Which of the following describes President Nixon's Vietnamization policy? Build-up of U.S. troops to win the Vietnam War. Increase of trade with North and Sout
How did Napoleon’s conquests in Europe impact other parts of the world?
2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?