moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Box of cereal contains 23.4 ounces. Cost $5.49. What’s the cost per ounce?
were you able to find the indicated product
easy points!! What did Spain do to gain more loyal subjects (citizens) of the King in Texas?
Most people don't think about the dangers that may be in their home or work environments. What kinds of dangers can people encounter indoors? What can people do
Use the LCD to rewrite the 1/6 and 3/8 with the same denominator.
GIVE ME THE INVERSE EQUATIONf (x) = -2x + 3​
ALERT! EMEERGENCY!!! EVERYONE IS SEEING THIS BUT HASNT THOUGHT ABOUT IT!!! Trump has just been taken to a hospital because he has been determined positive to Co
Evaluate −6 − (−3). (1 point) Question 1 options: 1) 18 2) −9 3) 3 4) −3
The Austronesian language family is only found in what country?
Add. 5/11 + 4/11 = Im confused with the 11s