renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct definition of dibujo? a. picture b. pencil c. bread d. painter
tom has been given 35 chores to complete today. this morning he finished 7 of them. how many chores does he now have left to do?
Which country worked with the us after world war ii to build rockets for the us space program? italy japan germany the soviet union
The phrase "blue-eyed banditti" is a. a simile. b. repetition. c. a metaphor. d. personification.
you are in france, all the businesses are closed and people are giving lilly of the valley as a gift. which holiday is it?
What is the synonym for insensitive
Genital herpes is a. caused by hiv. b. a lifelong infection. c. diagnosed by an abnormal pap smear. d. characterized by a yellow coloring of the skin.
simplify –7 (–3)x 5 (–6)x
What is the difference between a subsidized and an unsubsidized loan? An unsubsidized loan has a higher interest rate than a subsidized loan and interest b
Which of the sets of ordered pairs represents a function? P = {(3, 5), (–1, 5), (04, –6), (2, 9)} Q = {(7, –2), (5, 9), (–1, 8), (5, –3)}