jadapooh216 jadapooh216
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A combo meal and a salad cost $12
and 2 combo meals and a salad cost
$20.
How much is a combo meal?
How much is a salad?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 02-02-2021

Answer:

The cost of a combo meal is $8 and a salad is $4.

Step-by-step explanation:

You have to form simultaneous equations with the given informations. Let combo meal be m and salad is s :

[tex]m + s = 12 - - - (1)[/tex]

[tex]2m + s = 20 - - - (2)[/tex]

Next, you have to solve these equations :

[tex](2) - (1)[/tex]

[tex]2m + s - m - s = 20 - 12[/tex]

[tex]m = 8[/tex]

[tex]sub \: \: m = 8 \: \: into \: \: (1)[/tex]

[tex](1)⇒[/tex]

[tex]8 + s = 12[/tex]

[tex]s = 4[/tex]

Answer Link
Supernova2233
Supernova2233 Supernova2233
  • 02-02-2021

Answer: 8$,4$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the following | -8 | = |15| =
How to Reflect a shape in y=-x
when did ulysses s. grant join the american civil war
What type of solution is made from a mixture that contains 445.83 g NaNO3 in 486 g of water at 30 oC? The solubility of sodium nitrate at 30 oC is 95.0g NaNO3/1
what is the approximate value of 9/11-4/9
What was Sherman's strategy called and what does it mean?
Write an equation for the line that passes through (3,5) and (3,9). Is the line parallel or perpendicular to the x-axis? Second question what is the slope
Help please. I have the answer but I don't understand how to get there!
MZ Corporation produces fudge bars. Total fixed cost is $55,500. Each package of fudge bars sells for $4.95 with a variable unit cost of $3.10. What is the brea
1.1. Explain what it means to "adapt to change" ​