Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

when Jefferson took office he did what
What are the qualities of a good topic? How will you ensure the topic you choose is relevant and interesting?
What is the range of function of y-1=(x+3)^2
Tu as quels cours le jeudi matin?
Which is the best description of the events of A Midsummer Night's Dream? A. logical and tragic B. serious and historically accurate C. comical and fantasy-l
The length of a rectangle is 4 times its width and the perimeter is 150 feet. What is the width of the rectangle? A. 75 feet B. 30 feet C. 15 feet D. 60 fe
Which of the following is the modern counterpart of the journal and diary? a. A magazine article b. A blog c. A speech d. A newspaper article
Why is California warm and moderately humid but Nevada is hot and dry? A. The two states are at different latitudes. B. As air moves west over California's mo
why did russia have revolution in 1917?
Companies raise funds to expand their business by