868726
868726 868726
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99?

What is the unit rate of the bargain price?

Respuesta :

aprashant802
aprashant802 aprashant802
  • 02-02-2021

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

Answer Link

Otras preguntas

China's population is 14.46×10814.46×108 . Marshall Islands' population is 602.5×102602.5×102 . How many times larger is China's population than Marshall Is
what geek fest convention kicks-off today?
5 1/2% of 60 equals what
A theory is an explanation of observable facts and phenomena. True of false.
what is 81 times 11 i dont know it
15 more than half a number is nine
John a supervisor at the local factory receives frequent request from workers on how to fix the machine they use.what should John do
the hours worked, and how it might interfere with your other priorities, can be factors when choosing a job. true false
It took Jaivin 18 minutes to jog 4 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this pace
Want to estimate 15.92 0.85 how can use rounding to estimate the sum?what is the estimat?