genesiscruzz09 genesiscruzz09
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 stickers is 89¢ to the nearest cent, how much would 1 sticker cost
A 23¢
B 28¢
C 30¢
D 33¢

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-02-2021

Divide total price by quantity:

0.89 / 3 = 0.296 = 0.30

It would cost C. 30 cents

Answer Link
107711893
107711893 107711893
  • 02-02-2021

Answer:

B (I believe)

Step-by-step explanation:

89 divided by three equals 29.6666 (the number of sixes goes on forever)

but that is'nt a number on here, so just round down to 28¢

Hope this helped!!! :3

Answer Link

Otras preguntas

What is 10.6 as a fraction
connecting the past to the present helps you to know how people have ?
what is 1700000 divided by ,10?
What is 10.6 as a fraction
what is 39,005 in expanded form
what number is one thousand more than 700,012
WORTH 15 POINTS!!!! A tropical species of mite named A.L. is the record holder for the strongest insect in the world. It can lift up to 1.182 x 10^3 times its o
Myra bought a pair of jeans that cost $55. The sales tax rate is 10 percent. What is the total amount she paid for the jeans?
8.08, 8.081, 8.09, 8.008 in increasing order
which is greater 4.221 or 4.022