aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

George Washington supported political parties. Question 14 options: True False
Kiara is making a smoothie, for every cup of strawberries she wants to use 1/3 of a cup of blueberries. If she uses 3 cups of strawberries, how many cups of blu
Determine whether the value is from a discrete or continuous data set. Area of a park is 9.5 acres Is the value from a discrete or continuous data set? Discrete
true or false Petroleum is one of Mexico's most important natural resources​
How many quarts are in 10 cups?
whats the reciprocal of 12
Which is true according to the law of conservation of energy?
Consider the vector add = a + b = [13 12 11 10 10] and sub = a - b = [-11 - 6 - 14 8]. Find the vector a and b.
Write six-thousandths in standard form
Does anyone know how to work this out???