huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Multinational corporations only do business in their home countries TRUE OR FALSE
What is 4 times the power of 4?
La (1) de Suramérica cuenta con dos hombres muy importantes: Simón Bolívar y José de San Martín. La lucha de ambos tuvo como resultado la (2) de varios países l
What is a unitary system of government quizlet?
From the cool wells of the midnight air my spirit drank repose; the fountain of perpetual peace flows there, - from those deep wells flows. 8. where does this f
jjhgj hu u gygy ui i i
Why are French, Italian, Portuguese, Spanish, and Romanian sometimes referred to as “Romance languages”? A. They are languages that speak of heroism and love.
Suppose you have a black male rabbit and a black female rabbit. Each has a dominant gene (F) for black fur and a recessive gene (f) for white fur. What do Mende
50 points no links and i will give brainliest Part E Next, you will make a positive factual statement about your civilization. You should use this statement in
What does the government of the ussr believe it is necessary to state to the government of the us? that a ussr aircraft violated neutral airspace by flying 2,00