faithWM
faithWM faithWM
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better buy? 2 for $3.00 (Or) 8 For $12.40

Respuesta :

AshDork
AshDork AshDork
  • 02-02-2021

Answer:I say 8 for $12.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
lacykailey44 lacykailey44
  • 02-02-2021

Answer:

8 for 12.50

Step-by-step explanation:

12.50/8 = 1.55

3.00/2= 1.50

youre getting 6 more pens for only 5 cents more

Answer Link

Otras preguntas

How did men like William Lloyd Garrison, Reverend Lovejoy, and Fredrick Douglass participate in the abolitionist movement?
Which mountain chain that is 4,500 miles long, forms South America's "spine?"
Which statement correctly describes diamond and graphite, which are different forms of solid carbon? (1) They differ in their molecular structure, only. (2) The
What is the total number of electron pairs that are shared between the two carbon atoms in a molecule of ethyne? (1) 1 (3) 3 (2) 2 (4) 4
what is the percent change of 92 to 69
what was an outgrowth of mass production techniques used during the 1920s?
A quadrilateral has two right angles. The measure of the third angle is 99 degrees. What is the measure of the fourth angle.
14. The ancient geographic setting of an area is known as its A. passive margin. B. phytoplankton. C. paleogeography. D. transgression.
What is the volume of a cone that has a radius of 4 cm and a height of 9 cm? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths. cm3
what is 4k+44=10k-10