theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

All BUT one of these occur during metaphase I of meiosis. Which of these would NOT occur during the metaphase I phase of meiosis? A) independent assortment of t
What does zeena say to frighten Ethan
It's number 6?its really hard me and my friends have tried but we just don't know.
Lawmakers will be meeting briefly later today. What is the sentence’s complete verb phrase?
Choose the prepositional command. A) Que te mejores de tu estado de salud. B) Tener buena salud es importante.
Mr. Jones spent $156 to attend a college football game. • Twenty percent of this cost was for a parking pass. • He spent the remainder of the money on two tic
landons family went ti the pelicans game this week and spent $120 on tickets.If Landon family include 5 people,wrote an evalute and equation for the cost of one
A circular flower bed in kay's backyard has a diameter of 8 feet.what is the area of the flower bed? round your answer to the nearest tenth?
Choose the ways in which a thesaurus may direct users to the entry words and their synonyms. The entry words may be listed in alphabetical order. The entry wor
Difference is 9, product is 22