shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

30 students, along with some of their parents, are going to a trip to Washington DC. Some of the adults are driving cars, and each car can accommodate up to 5 p
What is a small sacle industry?​
The equation f(x) is given as x2_4=0. Considering the initial approximation at x0=6 then the value of x1 is given as Select one: O A. 10/3 O B. 7/3 O C. 13/3 O
What point is located 5 units from point M? A Point A B Point B C Point C D x-axis E y-axis
Calculate x*y =( y/x) -1
Margaret needs to put a new gutter on one side of her roof. The shape of her roof is made up of two right triangles that are on each side of a square. If the ar
A chemist prepares a solution of barium chlorate by measuring out of barium chlorate into a volumetric flask and filling the flask to the mark with water. Ca
How could this mRNA sequence support a triplet code? ACACACACACAC
What are ways of applying physics in post harvest practices​
Francisco wrote the number 3 × 10² instandard form. His answer was 900. Whatmistake did he make in order ofoperations?​