silvia0504 silvia0504
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

300g of bananas cost £1.80. how much does 1kg cost?

Respuesta :

Elwira
Elwira Elwira
  • 01-02-2021
Maybe try dividing by 300 and timesing by 1000?
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-02-2021

Answer:

£6

Step-by-step explanation:

300 g = .3 kg

We can use ratios to solve

.3 kg             1 kg

------------- = -----------

1.8                     x

Using cross products

.3x = 1 * 1.8

.3x = 1.8

Divide each side by .3

.3x/.3 = 1.8/.3

x =6

Answer Link

Otras preguntas

Find the difference 828,738 and 395,791
Is the behaviors that tell people how to act in ways that meet the standard our values set for us?
Evaluate 1 + |32 - x| + 3 if x = 9
¿Cuál es una manera de propagación del dengue? Usar el mismo vaso todos los días. Dejar que los mosquitos te piquen. Tomar agua contaminada.
Why SHOULD teacher have guns in school? (Explain in at least 4 sentences)
HELP PLEASE FOR REAL I WILL LOVE YOU FOREVER
The genetic material that is loosely dispersed throughout the nucleus in a threadlike form is called the
Ep-19 class "b" fire extinguishers are best suited to fight what kind of fires?
For which scenario would a rousing march be appropriate? Help ASAP, plz right answers A. During a motivational sermon B. Through a sad scene in a movi
Peter drank 1/3 of a quart of milk. Steve drank 3/4of a quart. How much more did Steve drink than Peter? 1. 5/12 qt 2. 1/3qt 3. 4/3 4. 3/4