averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph in French describing your favorite celebrity (or an imaginary one if you don't have one). Describe with three details what they look like. You
Physical Reasons why we eat
Which equation represents a line which is parallel to the line y=2/7x-5
What has been the result of the commercialized and militarized bushmeat industry? A.Poaching has grown more destructive. B.Poaching has grown less destructive.
*Ah, distinctly I remember, it was in the bleak December, And each separate dying ember wrought its ghost upon the floor." With these lines, the narrator is say
please help ASAPa substance of mass 10kg with the dimension as 5cm by 4cm by 10cm. What is the density of true substance?​
The Tell tale heart by Edgar Allan Poe, Guided Objective Summary / Comprehension Guide Please Fill In Some Of the Blanks for me please and thank you
here's some pointsss:)
I need help please ​Will mark brainliest ​
The ___ is located at (-4, 3.5).The Brooklyn Bridge is located at ___.​