mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a solution to the equation x[tex]x^{2}[/tex]– 6x + 5 = 0?
Velocity (m/s) 50 40 30 20 10 0 A Velocity vs Time B C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Time (s) Use the information presented in the graph to answer the questions. Which s
what is contact and non-contact force ?define frictional force ,normal reaction force, tension force as applied through string,force exerted by spring, force ex
If AABC= ADEF, which congruences are true by CPCTC? Check all that apply.
What is the value of the blue dot?
Solve the system of equations by graphing. y = x − 6 3x − 3y = 18
the mechanical advantage of a simple machine is 3 and its velocity ratio is 4 find its efficiency ​
With practical and relevant examples explain 2 sociological perspectives/theories of law
Which of the following is not true about capitalism? Group of answer choices all costs and benefits are internal focused on wealth and job creation growth is e
The square below represents one whole. Express the shaded area as a fraction, a decimal, and a percent of the whole. Fraction: Decimal: Percent: %