sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Identify two ways to increase the current in a simple current
The area of a rectangular ink pad is 28 square centimeters. It is 7 centimeters wide. How tall is it?
In order pleaseee i dont understand english cause im not in to in 1.best / me / always / to / so / wants / she / successful, / My / supports / be / me. / friend
Write the equation for the reaction between hcl and naoh
What is the equation of the line graphed below
Consider the following vector function. R(t) = 9 2 t, e9t, e−9t (a) find the unit tangent and unit normal vectors t(t) and n(t)
How many nhl players have scored 60 goals in a season?.
After the second dose of naloxone, Liz almost immediately makes some sudden movements. Jamal should perform which action(s)
Fatima signs up to volunteer with the Special Olympics. Which task might she complete as part of her duties? signing people up to vote keeping time during a rac
what are the similarities and differences of book review/ article critique and literature review. ​