brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Paula earned 56% on her science test. If she got 14 problems correct, then how many questions were on the test?
anyone knows this?!​
25x25 in exponential form
A parabola y= ax^2 + k passes through the points (-1, -3) and (3, 13). Find the values of a and k
Do-Now: After two months has passed since the start of the Russia-Ukraine war, can we see it ending any time soon? Explain.
How does the government provide protection to the life, property and safety of every citizen?
Who use remind if so join with this code 2ff7fb
what does this mean in english? Ich liebe dich und du bist unglaublich
CH3-CH=CH3-CH what is the name of this structure? ​
Use the method of symmetry to find the extreme value of each quadratic function and the value of x for which it occurs. f(x)=(x-3)(x+8 a) x-intercepts are _____