M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

A wire carries a steady current of 2A.the Charge that passes a cross Section in 2s is
Find the common difference of the arithmetic sequence. 6, 9.4, 12.8, 16.2, . . .
Solve for x. -2(-4x - 1) = x + 3 = -30​
help!! hard quiz 1 Jood ran 22 miles. Lora ran 14 miles more. How much did lora run?
Which sentence correctly uses commas? I don’t like watching a lot of TV, but, I really enjoy going to the movies. My teacher who has lived, in several countries
NEED ANSWER ASAP WILL BE MARKING BRIANLIEST As you read in this lesson, satire depends on the audience recognizing and agreeing with the satirist's implicit cri
Convert a day into second​
the right vocab word. Es importante que nosotros ______________ menos el medio ambiente, ¿no? contaminamos contaminen contaminan contaminemos
Solve for h: A = 2(pi)rh + 2(pi)r^2
9. What importance did the sea have to the development of the Greek civillization?