petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Calculate -7-(-2) (4)-(-1) ³
What are the key features of the equation y = (x + 12)(x + 6)?
WILL GIVE BRAINLIEST FOR QUICK ANSWERS!! I RATE WELL FOR GOOD ANSWERS!
Round 3.75 to the nearest hole
Significant sea level changes can be traced to changes in the
lisa borrows $18 000 over 5 years from the bank. The loan is charged at 8.4% p.a. simple interest. Find the total amount owing at the end of 5 years. (2 marks)
Carbohydrates that have calories, but are low in nutrients are called what
(6x-1) (6x-1) -x + 3 (x+5) - 7x(x)
Calculate -7-(-2) (4)-(-1) ³
what is the value of x?