sidneeshaeanne sidneeshaeanne
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Curtis spent $60 less than 3 times what Jaclyn spent. Curtis spent $36. How much did Jaclyn spend?

Respuesta :

thindgurjotsingh862
thindgurjotsingh862 thindgurjotsingh862
  • 03-12-2020

Answer:

hsjsjjjsijsjbduejwns

Answer Link
ferranjeselle ferranjeselle
  • 05-04-2021

Answer:

144

Step-by-step explanation:

Jaclyn = 60 x 3 = 180

Curtis = 180- 36 = 144

Answer Link

Otras preguntas

what are the answers to the 21 and 22 pages of the only grammar and style workbook you'll ever need
what are the answers to the 21 and 22 pages of the only grammar and style workbook you'll ever need
solve this equation Thank you!!
If I open a business to serve blind people then design the interior to be akin to an obstacle course, am I cruel? I’m graduated so my points are up for grabs ca
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
How can this sentence be changed into a compound sentence? Muriel will hand out the yearbooks you can pick one up in the student government office. • A. Add a c
How are you feeling today
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
d Bula drives to work and back every day. One way, the trip is fifty miles. How many miles does she drive in five days?