caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the closest translation of hemos trabajado? We worked. We have worked. We were working. We used to work. Which language is not an offi
How did the development of farming change the lives of the first Americans?
Gravitational force is weaker between objects that are closer together. True False
What battle has the distinction of being the first battle in american history to be photographed
The force of gravity on the moon is approximately one sixth that of earth. the direct variation equation for weight on earth compared to wait on the moon is e=
In a swimming race, Miho swam the first 50 m in 42 s. She swam the second 50 m in 40 s. What was Miho's average speed during the race? a.1.22 m/s b.1.25 m/s c.1
What are two main requirements for natural selection to occur?
Select the correct statement: (3 points) Select one: a. The harvest takes place in the winter. b. You can work the harvest in the spring. c. September is the mo
According to excerpts, what motivated the banker to wager the bet?
a man has a box of coins that he uses when he plays porker with his friends. The box contains 32 coins consisting of pennies, dimes, and quarters. The number of