cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A={2,4,6,…,18,20} then n(A)=
solve the equation answer: x=
Did the early Cold War increase or decrease global stability? please helpp<3
What is the temperature and name of the surface ocean current that affects the climate of location E (see map above)? (1) warm Alaska Current (2) warm Gulf Stre
What are Katniss motives for assassinating Coin? Does she do it to avenge Prim? To save lives? For the greater good of the country?
find the horizontal asymptote for y= 5x/x+6 . y = 0 y = −6 none y = 5
What is the largest city in the alps by population?.
each of two computers can process bills at 160/min a newer model can process bills at 200/min after the first two computers have worked 1.5 min they are joined
11. Maria's age is 3 years more than twice George's age. Which expression represents George's age in terms of Maria's?
R (-3,1) and S (-1,3) are points on a circle. If RS is a diameter, find the equation of the circle.​