rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

The r&r company's manufacturing costs for august are: direct labor, $25,000; indirect labor, $10,500; direct materials, $28,600; taxes on raw materials and
It's number 15. I am having trouble on it.
Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
30 increased by 3 times the square of a number
What evidence did scientists use in greenland to study atmospheric conditions during the viking settlements?
Cryptozoology is a field of study aimed at proving the existence of mystery animals such as bigfoot and the Loch Ness monster why is cryptozoology not consider
Which two body systems contribute to acid-base balance of blood?
The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The car slows uniformly with an acceleration of 25.60 m/s2 for 4.20 s, making str
Jeff is a manager at a paper mill. he has received a grievance from a group of employees who are union members. the grievance claims that a plant rule barring e
If y varies directly as x^2 find k when x=2 and y=8